Wycieczki
13 maja klasa siódma aktywnie spędzała czas...
13 maja klasa siódma aktywnie spędzała czas na wspólnym wyjeździe. Uczniowie wspólnie rywalizowali na kręgielni, a grupa chłopców szlifowała nawet swoje talenty w grze w bilard. Atrakcją na świeżym powietrzu była trasa wspinaczkowa w parku linowym, gdzie każdy mógł przetestować swoje możliwości poruszania się na wysokości oraz poćwiczyć skoki na trampolinie. Nie mniejszym zainteresowaniem wśród chłopców cieszyły się też samochodziki.
Monika Nasiłowska
II a i II b były odwiedziły Zamek Królewski
21 maja klasy II a i II b były na wycieczce w Warszawie. Odwiedziły Zamek Królewski. Brały udział w muzealnej lekcji historii „Król i jego dwór”. W pięknych salach Zamku uczniowie mieli bezpośredni kontakt z dziełami sztuki związanymi z historią Polski. Dzieci z zaciekawieniem słuchały przewodnika, który opowiadał o życiu na Zamku ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. Następnie wszyscy przeszli zabytkowymi uliczkami na Rynek Starego Miasta, gdzie mieli okazję wejść do Muzeum Świata Iluzji. Atrakcje i magia tego miejsca mogły doprowadzić o zawrót głowy. Wycieczka choć krótka, była pełna niesamowitych wrażeń.
Opiekunowie
Małgorzata Klimkiewicz
Wioletta Stańczak
Iwona Rosiak
7 marca klasy piąte odwiedziły Minicity znajdujące się Praskim Centrum Koneser.
Miniciti to miasteczko edukacyjne, gdzie mogliśmy poczuć się jak mali dorośli. W miasteczku wcieliliśmy się w różne role zawodowe i zdobywaliśmy swoje pierwsze, cenne doświadczenia, za które dostaliśmy wynagrodzenie. Miniasy, czyli miasteczkowe pieniądze mogliśmy zaoszczędzić i wpłacić do banku miniciti lub od razu wydać w lokalnym Sklepiku Marzeń.
Do wyboru mieliśmy 13 różnych miejsc pracy: bank, galeria sztuki, warsztat inżynierski, klub fitness, laboratorium, komisariat policji, pracownia, radio, redakcja internetowa, serwis samochodowy, straż pożarna, studio telewizyjne oraz szpital.
Opiekunowie:
Karolina Szemraj
Magdalena Waszczuk
Monika Sala
Klasy 5a i 5b odwiedziły Zamek w Liwiu.
Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej o kulturze rycerskiej w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu.
W zamkowych murach odwiedziliśmy Muzeum Zbrojownia – miejsce, które przywraca do życia dawne czasy. Wśród eksponatów największą grupę stanowiły militaria pochodzące z okresu od XV do XX wieku. Będąc w muzeum mogliśmy podziwiać portrety przedstawiające znanych i zasłużonych wojskowych, sceny bitewne oraz krajobrazy. Nie zabrakło też obszernego zbioru historycznych map. Podziwialiśmy także antyczne meble, tkaniny, żyrandole i cenne znaleziska archeologiczne. Wysłuchaliśmy legendy o Żółtej Damie, która pojawia się tam także osobiście (o ile taki przysłówek można zastosować w odniesieniu do ducha, bo Żółta Dama nie jest istotą materialną), zawsze o północy. Każdy z uczniów miał także okazję stworzyć swój własny herb, przymierzyć hełm oraz obejrzeć z bliska wiele rodzajów broni.
Opiekunowie:
Magdalena Waszczuk
Karolina Szemraj
Monika Sala
24 października klasy 5a i 5b wybrały się do Teatru Polskiego na sztukę "Przygody Koziołka Matołka".
Skorzystaliśmy z programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu i za bilety płaciliśmy jedynie złotówkę.
Byliśmy pod wielkim wrażeniem gry aktorskiej jak i scenografii. Z uwagą i skupieniem śledziliśmy każdy gest i wsłuchiwaliśmy się w sztukę. Podróż z Koziołkiem po krajach i kulturach była niezapomniana!
Warto było!
Opiekunowie:
Magdalena Waszczuk i Monika Sala
W dniach 14-15 września klasa 5b wybrała się na wycieczkę integracyjną do Pięknej Góry koło Giżycka. Dzieciaki miały okazję spróbować swoich sił w kajakarstwie, bubble footbol oraz w jeździe gokartami. Znaleźliśmy też czas na plażowanie, gry zespołowe oraz zabawy przy ognisku. Pierwszą „Zieloną Szkołę” uznajemy za bardzo udaną i tęsknimy za kolejnym wyjazdem.
Opiekunowie:
Karolina Szemraj
Monika Sala
Uczniowie klasy 2a i klasy 2b pod opieką wychowawczyń p. Doroty Czajkowskiej i p. Katarzyny Wardak wybrali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru nad Wisłą. Następnie przeszliśmy do Rynku głównego, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam historię miasta. Po krótkiej przerwie obiadowej udaliśmy się na Górę Trzech Krzyży, z której mogliśmy zobaczyć piękną panoramę Kazimierza Dolnego. Następnie zobaczyliśmy ruiny zamku i basztę. Naszą wycieczkę zakończyliśmy czasem wolnym na Rynku głównym, gdzie kupiliśmy pamiątki. To była bardzo udana wycieczka.
29 maja 2023 r. klasy 7, 8a i 5a wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.
Podczas terenowych zajęć edukacyjnych przewodnik przekazał uczniom rzetelną, aktualną i pogłębioną wiedzę na temat
wpływu człowieka na środowisko, w tym szczególnie na zmiany klimatu
.
Warsztaty były poświęcone różnym elementom ekosystemu, które wpływają na równowagę klimatyczną . Zajęcia w terenie były pretekstem do wspólnego zastanowienia się nad wpływem człowieka na równowagę klimatyczną, sposobami jej kształtowania oraz zagrożeniami i wyzwaniami, które się z nią wiążą.
Aldona Kuta, Beata Szulim, Katarzyna Kostrzewa
W ramach projektu edukacyjnego „Uniwersytet Dzieci” klasa 2a wraz z wychowawcami, wzięła udział w wykładzie odbywającym się w Uniwersytecie Warszawskim. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca psów w policji, a dzięki temu, że zajęcia odbywały się na auli czuły się jak prawdziwi studenci. Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa „ Stacja Muzeum” w Warszawie. Dzieci mogły nie tylko poznać historię kolejnictwa, ale również poznać zasady podróżowania pociągiem i środkami transportu publicznego w Warszawie. Dzieci przemieszczając się po stolicy podróżowały metrem i tramwajem. Pomimo niesprzyjającej aury uczniowie wybrali się na krótki spacer Krakowskim Przedmieściem. Na trasie spaceru odwiedzili: Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta, Pałac Prezydencki, pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, Grób Nieznanego Żołnierza oraz zachowane elementy Pałacu Saskiego. Wycieczka była pełna wrażeń, dzieci zetknęły się z historią Polski, miały okazję uczestniczyć w wykładzie na Uniwersytecie Warszawskim, a niektórzy pierwszy raz w swoim życiu podróżowali pociągiem i metrem!
Organizatorzy:
Dorota Czajkowska, Ewelina Milczarek
Klasa I a i I b w „Leszczynowym Zaciszu”
10 maja 2023 r. uczniowie klas I a i I b odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne „Leszczynowe Zacisze” w Rozalinie. Celem wycieczki było przybliżenie uczniom życia na wsi, ze szczególnym zwróceniem uwagi na konieczność ochrony środowiska naturalnego. W trakcie pobytu dzieci mogły zobaczyć i karmić zwierzęta zagrodowe, oraz korzystać z placów zabaw i urządzeń rekreacyjnych, a także bawić się na sianie. Podczas warsztatów kulinarnych każde dziecko przygotowało pizzę, którą potem zjadło z apetytem. Jedną z ciekawszych atrakcji była przejażdżka wozem po okolicy. Dzieci były również na polu, gdzie posadziły sadzonki kapusty. Uczniowie uczestniczyli także w spacerze do lasu, gdzie słuchali odgłosów przyrody. Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani ciepłą zupą pomidorową. Piękna pogoda pozwoliła skorzystać uczestnikom ze wszystkich oferowanych atrakcji. Obcowanie z przyrodą i wspólne zabawy wyzwoliły wiele pozytywnych emocji. Dzieci zmęczone, ale zadowolone wróciły do domu.
Wychowawca kl. I b Małgorzata Klimkiewicz
27 stycznia klasy czwarte uczestniczyły w wycieczce do Zamku Królewskiego. Braliśmy udział w lekcji muzealnej pt.: „Z wizytą u króla”. Dzieci miały okazję poznać zwyczaje panujące w czasach panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po tej pasjonującej przygodzie z historią zadbaliśmy o ruch na świeżym powietrzu i wybraliśmy się na lodowisko w Markach.
Opiekunowie:
Magdalena Waszczuk
Karolina Szemraj
Marta Zasłona-Kotnowska
Monika Sala
W październiku uczniowie klasy 3a i 3b wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzięki najnowocześniejszym technologiom, jakimi dysponuje Planetarium w Centrum Nauki Kopernik dzieci dowiedziały się o wybranych gwiazdozbiorach, Układzie Słonecznym oraz odległych miejscach we Wszechświecie. Następnie w Strefie Eksperymentowania na własnej skórze uczniowie doświadczyli oddziaływania fizyki na nasze życie.
W pierwszym półroczu roku szkolnego 2022/2023 klasa 3a i 3b była na wycieczne w siedzibie Straży Pożarnej. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych i pokazach przygotowanych przez strażaków.
W pierwszym półroczu roku szkolnego 2022/2023 klasa 3a i 3b była na wycieczne w siedzibie Straży Pożarnej. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych i pokazach przygotowanych przez strażaków.
9 listopada klasy 4a i 4b pod opieką Pani Karoliny Szemraj i Pani Magdaleny Waszczuk uczestniczyły w wycieczce do Centrum Folkloru Polskiego Mazowsze. Uczniowie obejrzeli spektakl w wykonaniu wybitnych artystów, którzy przybliżyli nam kulturę naszego regionu.
“Aby oddać całą prawdę o ludziach,trzeba poznać ziemię, na której żyją.” -Tadeusz Sygietyński.
8 listopada 2022 r. uczniowie klas 7 i 8a wybrali się wraz z wychowawcami na wycieczkę do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”.
Pałac Karolin ponad 70 lat temu, dzięki staraniom Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, stał się miejscem pracy i nauki, a także drugim domem dla przyjeżdżającej tu z całej Polski młodzieży. Po latach intensywnej eksploatacji pałacu, kiedy w 2009 roku na terenie należącym do Zespołu otwarto nowoczesny obiekt z salą widowiskową, garderobami i salami prób, zabytkowy budynek został przeznaczony wyłącznie na cele biurowe i miejsce do przechowywania oraz prezentowania zbiorów „Mazowsza”.
Uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z historią zespołu “Mazowsze”, obejrzeli spektakl, który przybliżył im polskie tańce narodowe takie jak polonez, kujawiak, oberek, krakowiak, a w tym mogli na żywo podziwiać stroje i umiejętności taneczne zespołu, który zaprezentował swój repertuar.
Opiekunowie: Katarzyna Kostrzewa
Aldona Kuta
Olga Kukwa
„Rodem – Warszawianin, sercem – Polak, a talentem – świata obywatel…”-
6 października 2022 r. klasy 8a i 8b wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Żelazowej Woli- rodzinnej miejscowości wielkiego Polaka- kompozytora Fryderyka Chopina. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję pospacerować po parku, a w jego centrum zwiedzić dworek-dom rodzinny małego Frycka, posłuchać dźwięków muzyki , która rozbrzmiewała w tle jesiennych drzew. Zwieńczeniem pobytu było obejrzenie filmu- prezentacji o życiu i twórczości kompozytora.
Opiekunowie: Agnieszka Walaśkiewicz
Aldona Kuta
Beata Szulim
2 listopada klasa 4b wraz z wychowawcą uczciła pamięć o zmarłych wizytą na cmentarzu w Helenowie.
Dnia 17 października, uczniowie klasy II a i II b wybrali się na wycieczkę do Wołomina. Zwiedzili siedzibę Straży Miejskiej, poznali pracę strażnika miejskiego, a także brali udział w zadaniach przygotowanych przez funkcjonariuszy. Udali się również do Powiatowego Centrum Kultury Fabryczka, gdzie obejrzeli wystawę XVII - wiecznych strojów szlacheckich. To był bardzo udany wyjazd Katarzyna Wardak
12 października 2022 r. klasy czwarte uczestniczyły w wycieczce do Warszawy.
Odwiedziliśmy ogrody na dachu BUW, Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium.
Koordynatorzy:
Karolina Szemraj, Magdalena Waszczuk
Opiekunowie:
Agnieszka Bugaj, Marta Zasłona-Kotnowska
WYCIECZKA DO PARKU DINOZAURÓW W JUROWCACH
KLASA 3A i 3B oraz uczniowie z Ukrainy z naszej szkoły 7.06.2022r.
Wycieczka do Urli
13 i 14 września 2021r. klasy VIIIB i VIIB wraz z opiekunami: p. Magdaleną Waszczuk, p. Magdaleną Żmudą- Gawron, p. Dorotą Czajkowską oraz z p. Wandą Janasz wybrały się na wycieczkę integracyjno-edukacyjną do Urli. W programie wycieczki był spływ kajakowy rzeką Liwiec, lekcja biologii z leśnikiem w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym, warsztaty z dramy z aktorką, oraz zwiedzanie okolicznych atrakcji z przewodnikami, tj. Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto, Skansenu im. M. Żywirskiej Brańszczyku, Pałacu w Chrzęsnem, oraz Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Nie zabrakło również zajęć sportowych. Na koniec, spędziliśmy sympatycznie czas przy ognisku. Dla każdego coś miłego!