Aktualności

EkoWalentynki

Nasza szkoła bierze udział w 15 edycji ogólnopolskiej akcji ekologicznej #EkoWalentynki.

W dniach 1.03 – 20.03.24 będzie trwać zbiórka zużytych baterii i elektroodpadów.

Celem zbiórki jest promocja selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych baterii oraz elektroodpadów.

Ogłaszamy konkurs związany ze zbiórką.

Startujemy już teraz i zapraszamy do udziału wszystkie klasy!

Każda klasa otrzymała pudełko do zbierania zużytych baterii. Są umieszczone w Waszych salach lekcyjnych. Zbieracie baterie i napełniacie swoje pojemniki. W marcu komisja konkursowa zważy zebrane surowce i przeliczy ich ilość na jednego ucznia danej klasy. Zwycięska klasa otrzyma upominki.

Oprócz tego zbieramy również elektrośmieci, które możecie przynosić do sali nr 2 oraz w dniu finału zbiórki 20 marca 2024r.

W ramach 15. edycji akcji #EkoWalentynki będziemy działać w całej Polsce od Bugu po Odrę, od Tatr po Hel. Pozbieramy zużyte bateryjki w szkołach, przedszkolach, na wyższych uczelniach, w samorządach, mediach, organizacjach społecznych. Akcję organizujemy wspólnie z REMONDIS Electrorecycling Polska, Electro-System Organizacja Odzysku, Europejska Platforma Recyklingu – firmami, które są liderami w Polsce i Europie w zakresie zbiórki, odzysku i recyklingu zużytych baterii, oraz naszym przyjacielem, ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, z którym od lat wspólnie działamy na rzecz ochrony środowiska.

A dlaczego należy zbierać baterie?

Najważniejszą zasadą jest wrzucanie baterii do specjalnych pojemników, czyli niemieszanie ich z innymi odpadami.

Za sprawą selektywnej zbiórki zużytych baterii i akumulatorów, można z tych niebezpiecznych odpadów odzyskać cenne substancje, np.: aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz, rtęć oraz tworzywa sztuczne i papier do produkcji paliwa RDF. Mogą być one ponownie wykorzystywane w wielu procesach produkcji przemysłowej, dzięki czemu oszczędzane są surowce naturalne, paliwa kopalne, energia oraz woda.

Pamiętaj!

Oddzielaj akumulatory i baterie od innych odpadów.

Przed wyrzuceniem np. zabawki, narzędzia, czujnika, LED’u, odzieży i obuwia ze świecącymi elementami, sprawdzaj, czy nie ma w środku ukrytej baterii lub akumulatora .

Akumulatory przenośne i baterie wrzucaj do specjalnych pojemników – znajdziesz je w urzędach, szkołach, części sklepów oraz stacji benzynowych. Baterie też są zbierane w wielu sklepach, na poczcie, w wielu placówkach oświatowych, w zakładach recyklingu REMONDIS Electrorecycling.

Baterie i elektroodpady można też oddawać do PSZOKów (punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych), które są w każdej gminie w Polsce.

Koordynatorzy akcji:

Katarzyna Kostrzewa

Iwona Orych

Katarzyna Wardak